Aparaty słuchowe nie tylko dla seniorów

Pogarszający się słuch to problem, który dotyczy nie tylko seniorów, ale również osób młodszych, w tym także dzieci. Wszystko zależy od tego, jakie są przyczyny tej dolegliwości. Szybka i właściwa diagnoza pozwala na zastosowanie odpowiedniego aparatu słuchowego, który znacznie wpłynie na jakość życia osoby niedosłyszącej. 

Jak objawia się niedosłuch i co jest tego przyczyną?

Najczęściej zaczynamy mieć problem ze zrozumieniem tego, co ktoś inny do nas mówi i prosimy nawet o kilkakrotne powtórzenie. Jest to szczególnie męczące w przypadku rozmowy telefonicznej lub w dużym hałasie. Pierwszymi objawami jest także podgłaśnianie telewizora do wartości, które wcześniej były dla nas za wysokie – co najczęściej w pierwszej kolejności zauważają bliscy. To już wystarczający powód do tego, aby skontrolować swój słuch. 

Przyczyn niedosłuchu może być bardzo wiele. Przede wszystkim pojawia się wraz z wiekiem i dotyczy dużej grupy seniorów, ale z aparatu słuchowego mogą korzystać również osoby dorosłe lub dzieci, gdzie niedosłyszenie jest wynikiem przebytych chorób, urazów mechanicznych czy powikłań pochorobowych. Wykonany u specjalisty test częstotliwości słuchu pomoże określić, jaka częstotliwość sprawia nam najwięcej problemów i tym samym również dobrać właściwy aparat słuchowy. 

Częstotliwość słuchu u człowieka 

Częstotliwość słuchu mierzy się w hercach, a wyraża się w ilości drgań na sekundę, które ostatecznie trafiają do ludzkiego ucha i są dalej przetwarzane. Człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 20 do 20 000 herców, ale niektórzy mogą słyszeć już te od wartości 16 herców. Najbardziej jesteśmy wrażliwi na zakres częstotliwości od 1000 Hz do 3000 Hz. Jedne dźwięki wprawiają nas w przyjemny nastrój, a inne wprost przeciwnie. 

Gdy pojawia się niedosłuch, to dochodzi między innymi do problemów z wyłapaniem z ludzkiej mowy określonych głosek i często mogą być one zupełnie inne – wszystko zależy od tego, które obszary słuchu ulegają uszkodzeniu. Może to być, np. głoska „f” czy „s”. Zazwyczaj pierwszymi objawami jest pogorszenie słyszenia częstotliwości wysokich. Zbadanie słuchu, m.in. u lekarza specjalisty lub w gabinecie protetycznym umożliwia określenie, jak częstotliwość słuchu dotyczy naszego ubytku i tym samym dobranie właściwego aparatu słuchowego.

Aparaty słuchowe nie tylko dla seniorów 

Rolą aparatu słuchowego jest wzmocnienie dźwięku i dostarczenie go do naszego ucha, aby stał się on dla nas słyszalny. Składa się więc on głównie z trzech najważniejszych elementów, tj. mikrofonu, wzmacniacza i głośnika. Dzieli się je również na dwie główne kategorie: aparaty zauszne oraz wewnątrzuszne. W celu dobrania właściwego aparatu niezbędna jest wizyta u lekarza oraz przeprowadzenie specjalistycznych badań. 

Dobór odpowiedniego aparatu zależy od bardzo wielu czynników. Jest to przede wszystkim stopień ubytku słuchu, a także preferencje estetyczne i prowadzony styl życia – zupełnie inny sprawdzi się w przypadku seniora i osoby znacznie młodszej. Istotną kwestią jest także cena – aparaty słuchowe mogą różnić się pod tym względem w bardzo dużym stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *