uszy

Jakie mogą być przyczyny ubytku słuchu u osób dorosłych?

Choć wiele osób nie chce się do tego przyznać, bardzo wiele osób dorosłych cierpi z powodu pogorszenia słuchu. Przyczyny tej przypadłości są różne. Część z nich ustąpi po odpowiednim leczeniu lub wraz z biegiem czasu, a na inne – niestety nie ma rady. Skąd biorą się kłopoty ze słuchem?

Pogorszenie słuchu – wstydliwa przypadłość czy duży kłopot?

Początkowo, ubytek słuchu może być niemalże niezauważalny. Najpierw musimy odrobinę głośniej ustawić telewizor (ale tylko o jeden poziom – to pewnie hałas za oknem). Potem coraz częściej musimy prosić bliskich o powtórzenie czegoś (strasznie szybko mówią!), a później okazuje się, że podczas rozmowy z kimkolwiek przyglądamy się drugiej osobie, niemalże spijając słowa z jej ust. Bo właściwie – właśnie to robimy. Jeśli pogorszenie słuchu nie jest efektem wypadku czy stanu zapalnego, zazwyczaj postępuje stopniowo. W związku z tym, proces ten początkowo może być po prostu niezauważalny dla chorego, a ewentualne oznaki pogorszenia słuchu bywają ignorowane, bowiem pogorszone słyszenie jest przez wiele osób uznawane za powód do wstydu.

Tymczasem ubytek słuchu dotyczy w mniejszym lub większym stopniu bardzo wielu osób. Wpływ na to może mieć szereg czynników – zarówno tych, na które mamy realny wpływ, jak również takich, z którymi niewiele możemy zrobić.

Przyczyny ubytku słuchu u osób dorosłych

Jeśli nie mówimy o wrodzonych zaburzeniach słuchu, które towarzyszą człowiekowi już od pierwszych chwil życia, to możemy mówić o wielu innych czynnikach, które wpływają niekorzystnie na narząd słuchu. Są to:

– podłoże chorobowe – infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze bardzo często prowadzą do ubytku słuchu. W większości przypadków jest on odwracalny, gdy podjęte zostanie odpowiednie leczenie;

– uraz mechaniczny – gdy dojdzie do uszkodzenia błony bębenka (nie tylko w wyniku wypadku, ale również np. nieprawidłowego czyszczenia uszu), także dochodzi do pogorszenia słuchu;

– podłoże akustyczne – z pogorszeniem słuchu ze względu na długotrwałą ekspozycję na zbyt głośny dźwięk mamy do czynienia na przykład gdy podczas koncertu staniemy tuż przy głośnikach, a także wówczas, gdy często nosimy słuchawki i słuchamy ulubionych utworów zbyt głośno;

– zatrucie lekami – zatrucie wieloma lekami (np. niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, chininą itp.) może prowadzić do ubytku słuchu.

Przyczyn pogorszenia słuchu jest zdecydowanie więcej, a w ich zdiagnozowaniu może pomóc test częstotliwości słuchu.

Jak zbadać słuch?

Warto dokładnie przysłuchiwać się swojemu organizmowi. Choć wiele osób dorosłych nie chce przyznać się przed samymi sobą, że coś jest nie tak – kłopotom ze słuchem można łatwo zaradzić i nie jest to w najmniejszym stopniu powód do wstydu. Niektóre przyczyny ubytków słuchu są w pełni odwracalne, a z innymi – można poradzić sobie np. z pomocą aparatu słuchowego. Wystarczy wykonać test częstotliwości słuchu, który pozwoli ustalić stopień ubytku, a także zdiagnozować podłoże problemu.

Pamiętajmy, że dobry słuch to nie tylko komfort komunikacyjny, ale również bezpieczeństwo. W końcu to właśnie dzięki uszom możemy dosłyszeć podejrzany dźwięk dochodzący z kuchni czy nie wejść pod koła mknącego ulicą samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *