rower

Rower downhill – jaki wybrać?

Rower downhill to marzenie wielu. To rower wysokiej jakości, który z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom jazdy na dwóch kółkach w warunkach ekstremalnych. To rower, który jest doskonale dopasowany do potrzeb osób, które traktują kolarstwo bardzo poważnie i równocześnie lubią adrenalinę. Jak wybrać rower downhill? Na co zwracać uwagę? Co trzeba wiedzieć?

Hardtail

Najwięcej osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z kolarstwem downhill stawiając na rower typu hardtail. W wolnym tłumaczeniu można nazwać go po prostu „sztywniakiem”. To rower względnie uniwersalny i w przystępnej cenie. Rowery tego typu nie mają amortyzacji, ale jak sama ich nazwa wskazuje – są sztywne. W związku z tym długa jazda na nich i to w trudnych warunkach może skończyć się bólem mięśni nóg i pośladków. W trudnych warunkach kolarz na takim rowerze może szybciej się męczyć. Rower nadaje się do wykorzystania także w zjazdach pumptrack i enduro, więc można używać go na wiele sposobów. Trzeba się jednak liczyć z tym, że z racji dużej sztywności jednoślad zachowuje się dość nerwowo zwłaszcza w trudnych warunkach. To dobra propozycja dla początkujących bez dużego budżetu, którzy, zanim zainwestują w lepszy rower, chcą wypracować technikę jazdy i wyrobić sobie mięśnie.

Full Suspension

To rower z pełnym zawieszeniem. Jest wygodny i w porównaniu z hardtail – bezpieczny. O ile w ogóle można mówić o bezpieczeństwie uprawiając jeden z najbardziej ekstremalnych i ryzykownych sportów rowerowych. Jednoślady tego typu są dość kosztowne. Ceny modeli renomowanych firm zaczynają się nawet od 20 zł, więc może nie obyć się bez szybkiej pożyczki na ten cel. Przy zakupie takiego sprzętu trzeba zwracać uwagę na masywność ramy oraz jej wagę. Dobry rower nie powinien być zbyt ciężki, ale równocześnie zbyt lekki może mieć zbyt małą przyczepność. Warto więc dobrze rozważyć dobór odpowiedniego modelu. Bardzo ważne w przypadku rowerów Full Suspension jest rodzaj materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Słabej jakości komponenty mogą bardzo szybko zostać zniszczone. W takim wypadku konieczne będzie serwisowanie roweru albo nawet jego złomowanie. Pamiętajmy, że to sprzęt do jazdy ekstremalnej. Musi więc być odporny na upadki i wypadki… bo one po prostu mogą się zdarzyć. Lepiej jest więc zainwestować trochę więcej, ale mieć rower, który będzie służył przez lata. 

Cena

Przy zakupie roweru bardzo ważny jest też budżet, jaki może być na niego przeznaczony. W przypadku zakupu takiego jednośladu trzeba pamiętać, że czasami warto dopłacić kilkadziesiąt dodatkowych złotych, by wyposażyć się w rower o lepszych parametrach. W związku z tym dobrze jest przed zakupem zabezpieczyć odpowiednią kwotę. Można też sprawdzić szybkie pożyczki i rozważyć skorzystanie z nich. Pozwolą one na zakup wymarzonego roweru niezależnie od jego ceny i posiadanego budżetu. To świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą już zacząć jeździć i nie mają czasu na gromadzenie środków. Po co czekać, kiedy skoro sezon rowerowy trwa niemal cały rok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *